Sme tým, čím sa narodíme?

Autor: Soňa Csandová | 31.8.2013 o 9:00 | Karma článku: 4,67 | Prečítané:  203x

Najdôležitejšou úlohou v živote človeka je objaviť samého seba. Našu identitu určije najmä naša rodina. Je to fakt, ktorý zanechá toľko stôp, že ich nestačíme porátať do samého konca života. Vďaka rodine vieme, kam patríme, kto sme, odkiaľ sme prišli a kam chceme smerovať. Ja smerujem ku svojim koreňom.

Človek je najzvláštnejší tvor živočíšnej ríše. Má záhadný pôvod, no o to krajšiu myseľ a nekonečnú fantáziu. Naše abstraktné myslenie nie je až tak jedinečné, ako sa mnohým môže zdať, ale vo svojej podobe je až dych vyrážajúce.

Človek ako jedinečný a nesmierne zložitý tvor je schopný učenia sa už v priebehu vnútromaternicového vývinu. Týmto článkom chcem dať na vedomuie všetkým budúcim rodičom, a aj rodičom, ktorí sa už tešia zo svojich ratolestí, čo všetko môže ovplyvniť vývin a následný život ich dieťatka. Prítomnosť je dôleťitá, a v prípade života človeka ide o každú sekundu, z ktorej raz bude minulosť. Dieťatko cíti, počuje, vníma, učí sa milovať svoju matku ešte skôr, ako zazrie jej tvár a pocíti teplo jej náručia....

 

U človeka je preto takmer nemožné odlíšiť inštinkt od naučeného. Svojou vysokou schopnosťou učenia sme dokázali to, že už niekoľko mesačné dieťatko bľaboce, opakuje, pamätá si tváre známych ľudí. Vo veku troch rokov buduje prvé sociálne skupiny a stáva sa súčasťou kolektívu, no okrem toho vidí a chápe aj to, čo sa deje doma za zatvorenými dverami. Často kričíme, hádame sa a plačeme. Aj napriek tomu, že sa na nás pozerá maličký tvor, o ktorom si myslíme, že vidí a počuje omnoho menej ako si myslíme, môžeme v ňom stvoriť mnoho negatívnych emócií. Jedným z najhorších pocitov je pre mňa strach. Má mnoho podôb, spúšťa ho mnoho podnetov a pri každom z nich je inak intenzívny. Ľudia sa boja rôznych vecí. Najbolestivejší strach nám bráni v duševnom rozkvete a vo vzťahoch s ľuďmi. Najkrajší prejav lásky je objatie, pohladenie po tvári a hlave (dôležité aj pre zdravý vývin nervovej sústavy dieťatka :) ) .

 

Identifikácia človeka je nesmierne zložitý proces. Nie každý človek cíti potrebu intenzívne hľadať samého seba a nájsť svoje miesto medzi niekoľkými miliardami ľudí na celej planéte. Naša rodina nám poskytne najdôležitejšiu formu identity, ktorá nám počas života pomáha vyjadriť svoju existenciu a podpísať sa pod ňu menom. Niekto však cíti, že meno nie je dostačujúci dôkaz toho, že ako bytosť niekam patrí. Preto by mala byť výchovnou metódou číslo jeden komunikácia. Rozprávajte, smejte sa, objímajte sa, ale najmä, pýtajte sa už od útleho detsvta. Vytvorte si dôveru, ktorá je základom lásky a identity človeka.

Ja sa s radosťou podelím so svojou skúsenosťou a pocitom. Na pomery niektorých ľudí som mladá, ale vek je predsa relatívny. Ako mi pribúdajú dni a postupne i roky, cítim, kam patrím. Rada sa vraciam domov, a milujem ľudí, ktorí ho majú podobný ako ja. Rodina je základom zdravého života človeka. Je to alfa a omega procesu zaradenia sa do spoločnosti a vybudovanie si vlastného života. To, čo vieme, posuňme ďalej. A to, čo nás nenaučili rodičia absorbujme od iných.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nesledujeme mohutnú wagnerovskú operu, skôr reláciu o varení

Každý bude trochu nespokojný.


Už ste čítali?